کارگردان: مجید مجیدی

نویسنده: مجید مجیدی، کامبوزیا پرتوی

بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری، مهدی پاکدل، پانته‌آ مهدی‌نیا، مینا ساداتی، ساره بیات، محسن تنابنده، داریوش فرهنگ، رعنا آزادی‌ور، هدایت هاشمی، نگار عابدی، حمیدرضا تاج‌دولت، صادق هاتفی، محمد عسگری، جعفر قاسمی، بهارک صالح نیا، نسرین نصرتی

فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)»

ساخته مجید مجیدی، کارگردان بزرگ سینمای ایران، یکی از بزرگترین و پرهزینه‌ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران به حساب می آید که از ۵ شهریور ماه ۱۳۹۳ به سرگروهی سینما ماندانا و سینما آزادی اکران شد. این فیلم، پیش از تولد پیامبر اسلام(ص) تا ۱۲سالگی ایشان را در بر می‌گیرد و البته بخش‌های پیش از ۵۰ سالگی پیامبر را نیز به صورت فلاش‌بک نشان می دهد. فیلم «محمد رسول الله (ص)» که اولین قدم جدی سینمای ایران در زمینه معرفی پیامبر اعظم (ص) به شمار می آید و قرار است هم در ایران و هم در خارج از کشور به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو اکران شود. زمان فیلم «محمد رسول الله» ۲ ساعت و ۵۸ دقیقه است. به گفته ی مجید مجیدی یک غافلگیری بسیار بزرگ برای این فیلم وجود دارد و آن هم بازیگران فیلم است. ساخت فیلم «محمد رسول الله (ص)» از سال ۸۶ آغاز و پس از ۷ سال تلاش آماده پخش و اکران شده است. سی و نهمین جشنواره جهانی فیلم مونترال با فیلم «محمد رسول الله(ص)» افتتاح می شود. سرمایه گذاری این فیلم بر عهده ی شرکت سینمایی نورتابان بوده است.

اولین فیلم ساخته شده درباره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، حدود ۳۵ سال پیش توسط فیلمساز فقید سوری، مصطفی عقاد ساخته شده است.

نظر حجت‌الله ایوبی، علی جنتی، محمدحسین لطیفی و روبرتو پرپینانی درباره فیلم «محمد رسول الله (ص)»:

حجت‌الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی): بر این باورم که این فیلم یکی از بزرگترین و درخشان‌ترین آثار سینمای ایران است که فکر می‌کنم مهم‌ترین پیامی که داشت، مهربانی و گذشت پیامبر مهر و دوستی، حضرت محمد (ص) است که پیامبر رحمت الهی است.

علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی): شاید بتوانیم فاخرترین فیلمی که در ۳۵ سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است را فیلم آقای مجیدی بدانیم که از نظر محتوا، مضمون، کار حرفه‌ای و فنی بی‌نظیر است. (متن کامل صحبت های علی جنتی)

محمدحسین لطیفی (کارگردان سینما و تلویزیون): لحظات ناب و لطیفی در فیلم بود که بخشی از آن مربوط به داستان فیلم و بخشی از آن از روح پاک خود مجیدی بود که لذت دیدن فیلم را دوچندان کرد. (متن کامل صحبت های محمدحسین لطیفی)

روبرتو پرپینانی (تدوینگر): ازهمان لحظه اول به نظرم آمد که فیلم «محمد رسول‌الله (ص)»، سبکی غنی، فراخ، مقتدرانه، اشباع‌کننده و سخت متمرکز بر ارزش‌های تاثیرگذار ناشی از شأن داستانی که روایت می‌کرد را می‌طلبد. آنچه بیشتر اهمیت دارد، آن رسالت معنوی‌ای است که در پس فیلم، محکم و قدرتمند، جلوه می‌کند که به مدد قابلیت‌های فراموش‌نشدنی نهفته در دل آن محقق شده است.

خلاصه فیلم «محمد رسول الله(ص

ابرهه یکی از فرماندهان سپاه حبشه که به فرمان پادشاه حبشه لشکرکشی می کند تا خانه خدا را از بین ببرد.

ابرهه با چندین هزار نفر با اسب و فیل و تجهیزات به سمت مکه می آیند، اما به اراده خداوند در ۳ کیلومتری مکه که حریم مکه محسوب می شود، فیل ها قدم از قدم بر نمی دارند و میلیون ها پرنده ابابیل(پرستوهای کوچک) در حالی که سنگ هایی در منقار خود دارند، که این سنگ ها، سنگ هایی از جهنم است بر سر لشکریان ابرهه فرو می ریزد و همه را از بین می برد.

یک ماه بعد از حمله ابرهه، پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) به دنیا می آید و فیلم دوران جاهلیت و ظلم و ستمی که بر مردم می رود را به تصویر در می آورد و پیامبر که شاهد وقایع تلخ دوران جاهلیت است را تا سن ۱۳ سالگی پیامبر تصدیق می کند..

عوامل فیلم «محمد رسول الله(ص

کارگردان: مجید مجیدی/ نویسنده‌: کامبوزیا پرتوی، مجید مجیدی/ تهیه کننده: شرکت سینمایی نور تابان/ مدیر فیلمبرداری: ‌ویتوریو استرارو/ مدیر فیلمبرداری(آفریقا): حمید خضوعی ابیانه/ طراح دکور و صحنه: میلین کرکا کلوکویچ/ تدوین: روبرتو پرپینانی/ موسیقی: رحمان اله راکا/ طراحان لباس: سید محسن شاه ابراهیمی، مایکل اکانر/ طراح چهره پردازی: جیانتو دروسی/ طراحان هنری: سید محسن شاه‌ ابراهیمی، عبدالحمید قدیریان، بابیک برنمیر (بانه)، اصغر نژاد ایمانی، بهزاد آدینه/ صدا بردار :یداله نجفی/ صدا گذار :محمد رضا دباغ دلپاک/ طراحی آکسسوار، امور صحنه پردازی :فرانکو فوماگالی، اصغر نژاد ایمانی، سید مهدی موسوی/ جلوه‌های ویژه بصری: اسکات ایتون اندرسون/ جلوه‌های ویژه میدانی: استفانو کریدوری، محمد جواد شریفی‌راد/ مستندسازی پروژه: مهتاره علیزاده/ مدیر مالی: مهدی نیرومند/ مدیر تولید: مجتبی متولی، محمد رضا منصوری، فرهاد کی‌نژاد، فرزاد پاک/ تهیه‌کننده‌ اجرایی:  پروانه پرتو، علیرضا رضا داد (با تشکر از :جواد نوروز بیگی)/ مجریان طرح در آفریقا :فرزاد پاک، مارتین یاکوبسون، کارمن آموس/ گروه بدلکاری خارجی :فرانکو سالامون (سوپروایزر)/ بدلکاران ایرانی :علیرضا فتحی (سرپرست)/ مدیرصحنه :محسن خدابخشی/ منشی صحنه :زهرا تحقیقی/ طراح نام نوشته :سید جلیل رسولی/ عکاس :نادر فوقانی

بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری در نقش «عبدالمطلب» پدربزرگ پیامبر(ص)، مهدی پاکدل در نقش «ابوطالب» عموی پیامبر(ص)، پانته‌آ مهدی‌نیا در نقش «فاطمه بنت اسد» همسر ابوطالب، مینا ساداتی در نقش «آمنه» مادر پیامبر(ص)، ساره بیات در نقش «حلیمه» دایه پیامبر(ص)، محسن تنابنده در نقش «ساموئل» تاجر یهودی، داریوش فرهنگ در نقش «ابوسفیان»، رعنا آزادی‌ور در نقش «ام‌جمیل» همسر ابولهب، هدایت هاشمی در نقش «حناطه»، نگار عابدی در نقش همسر «حناطه»، حمیدرضا تاج‌دولت در نقش «حمزه» عموی پیامبر (ص)، سید صادق هاتفی در نقش «بحیرا» راهب مسیحی، محمد عسگری در نقش «ابولهب» عموی پیامبر (ص)، جعفر قاسمی در نقش «حارث» شوهر حلیمه، بهارک صالح نیا، نسرین نصرتی

۲۶۰۰  اثر از هنرمندان تهرانی و شهرستانی در مسابقه طراحی نام‌نوشت محمد رسول الله (ص) مورد ارزیابی قرار گرفتند و به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا شد. اما مجید مجیدی از این نام نوشته ها راضی نبود و به همین دلیل از جلیل رسولی خواست تا خودش نام‌نوشت محمد رسول الله (ص) را طراحی کند.

جلیل رسولی درباره طراحی نام‌نوشت «محمد رسول الله» گفت:

“این کار مشکل بود. با اینکه این اسم یک کلمه بود اما رسیدن به خطی که از جنس فیلم و زمان فیلم باشد خیلی سخت بود. بعد از مدتی نام‌نوشته محمد رسول الله(ص) را به‌ صورت گرافیکی نوشتم و به‌نظرم خط محکمی بود و از ۲۶۰۰ اثری که فرستاده بودند محکمتر بود. این نام‌نوشته را ۴ روز جلوی خودم گذاشته بودم اما مشکلی که داشت این بود که از جنس فیلم نبود. نهایتاً به پیامبر اکرم(ص) توسل کردم تا شاید اتفاقی که برای این کار می‌خواستم، بیفتد. یک روز مرکب قهوه‌ای را جلوی خودم گذاشتم و انگشتم را روی آن گذاشتم، انگشتم لرزید و آن چیزی که بر دلم اثر گذاشت گویا تمام تنم را به لرزه انداخت. من از خودم که هیچ‌گاه در نوشتن خط دستم نمی‌لرزید، پرسیدم چرا این‌گونه شدم.”

حواشی «محمد رسول الله (ص

میلژن کرکا (Miljen Kljakovic) برنده جایزه امی به عنوان طراح صحنه، اسکات اندرسون (Scott Anderson) به عنوان جلوه‌های ویژه، ویتوریو استرارو (Vittorio Storaro) برنده سه جایزه اسکار به عنوان فیلمبردار و ای. آر. رحمان برنده یک جایزه اسکار به عنوان آهنگساز در فیلم «محمد رسول الله (ص)» حضور دارند.

نهاد الازهر مصر مخالفت خود را با فیلم «محمد رسول الله (ص)» اعلام کرده است و دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر با صدور فتوایی اعلام کرده است که اکران این فیلم به طور کامل حرام است. همچنین شورای جهانی تبلیغ پیامبر اسلام مستقر در عربستان سعودی هم در بیانیه ای این فیلم را اقدام منکر و شنیع و تنزل جایگاه پیامبر اسلام دانست. مجید مجیدی با دعوت از علمای اهل تسنن خصوصا “الازهر” گفت:

“فیلم را ببینید و بعد صحبت کنید.”

کتاب نقاشی محمود فرشچیان، منبع الهام ایده‌های ویتوریو استرارو، فیلمبردار مطرح ایتالیایی، برای فیلمبرداری فیلم «محمد رسول الله (ص)» بوده است.

ویتوریو استرارو درباره فیلمبرداری فیلمی درباره پیامبر اسلام (ص) گفت:

“در وهله‌ی اول به نظرم رسید که باید سفر بصری ویژه‌ای برای پیامبر طراحی شود. فکر کردم چگونه می‌توان معنویت را بصری کرد؟ با خودم گفتم پیامبر اسلام (ص) قرار است با نور تصویر شود و جهان حقیقی اطراف او، این شانس را به من می‌دهد تا قدم به قدم سفر او را به صورت نمادین به تصویر بکشم. خوشبختانه سینما با واقعیت در ارتباط نیست و براساس خیال است. بنابراین با استفاده از نورهای متفاوت روز، صبح، شب، غروب، بعدازظهر و… یک کالیدوسکوپ تشکیل می‌شود؛ منشوری که تمام جنبه‌های زندگی پیامبر را می‌توان با آن نشان داد.”

مجید مجیدی، کارگردان فیلم «محمد رسول الله (ص)» این اثر سینمایی را به امام رضا(ع) تقدیم کرده است.

صحبت هایی درباره ساخت قسمت های دوم و سوم فیلم «محمد رسول الله (ص)» در شهرک سینمایی پیامبر اعظم(ص) شده است.

علاوه بر هزینه ساخت و ساز، ۷۹ میلیارد ریال خرج خرید دوربین‌ها و سایر تجهیزات سینمایی برای فیلم «محمد رسول الله (ص)»  شده است.

۶۲۳/۳ میلیارد ریال کل سرمایه گذاری فیلم «محمد رسول الله (ص)» بوده است.

فیلم «محمد رسول الله (ص)» همزمان از ۴ شهریور ماه در ایران، اکران عمومی و در سی و نهمین جشنواره مونترال، اکران بین المللی می شود.

مجید مجیدی درباره دلیل ساختن فیلمی درباره پیامبر اسلام (ص) گفت:

” حدود ۹ سال پیش مرا به جشنواره ای در دانمارک دعوت کردند و می خواستند برایم بزرگداشت بگیرند. همان روزها ماجرای توهین به ساحت مقدس پیامبر در رسانه های دانمارک پیش آمد و این مساله باعث شد که من در آن کشور و آن جشنواره شرکت نکنم. به همین دلیل نامه ای به رییس وقت جشنواره نوشتم و اعلام کردم که نمی‌توانم در کشوری حضور یابم که به مقدس ترین ارزش‌ها و باورهای من توهین کرده است. من به آن جشنواره نرفتم ولی از همان موقع ذهنم مشغول این موضوع بود که چرا ما در کشور خودمان و در تمام این سال ها کاری برای پیامبر اسلام نکرده ایم و منتظر مانده ایم تا آن ها حرکتی داشته باشند و سپس جواب آن ها را بدهیم. ما همیشه واکنشی عمل کرده ایم و اتفاقا آنها هم واکنش‌های ما را در رسانه‌هایشان نشان داده و از آن به عنوان ترویج خشونت تعبیر کرده اند. آنها احساسات پاک میلیون‌ها آدمی که به مقدساتشان توهین شده و احیانا به پرچم آتش زدنی منجر شده است به خشونت تعبیر کرده‌اند. همه این مسایل باعث شد که با خودم بگویم باید کاری انجام دهم و اسلام رحمانی را به تصویر بکشم.”

روبرتو پرپینانی، تدوین‌گر «محمد رسول الله (ص)» توسط ویتوریو استرارو، فیلمبردار این فیلم به مجید مجیدی معرفی شد.

روبرتو پرپینانی درباره تدوین فیلم «محمد رسول الله (ص)» گفت:

“من به عنوان تدوین‌گر قطعا تحت تاثیر روح و انرژی‌ای قرار گرفتم که احساس می‌کردم در لابه لای تصاویر فیلم پرسه می‌زند و از من می‌خواست خودم را به تاثیر و تاثرات بسپارم. به این ترتیب، من با تکیه بر شالوده‌ی بصری فیلم و عروج معنوی آن به جستجوی سبکی کلاسیک رفتم که روح داستان را اثربخش می‌کرد. در تدوین این فیلم، همیشه این مسئله برایم مطرح بود که کاری نکنم که ساختار تدوین توی چشم بزند، یعنی بین هر تصویر و تصویری که پس از آن می‌آید، فقط تدوام زمانی، کنشی و داستانی در میان نباشد، بلکه حس و هیجان هم در این پیوستگی نقش داشته باشد.”

مقام معظم رهبری از پشت صحنه فیلم «محمد رسول الله (ص)» بازدید کرده است.

مجید مجیدی درباره وضعیت حجاب بازیگران فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» گفت:

“ما فقط در خصوص نمایش حضرت آمنه چون برای ما وجوه قدسی داشتند تلاش کردیم تا با حجاب کامل نمایش داده شود. البته در مورد حضرت حلیمه هم همین طور هر چند از موهای مصنوعی هم استفاده شد. درباره بازیگران دیگر هم از گیسوان مصنوعی استفاده شده. علاوه بر حجاب در پوشش شخصیت‌ها هم اصل تاریخ آن دوران رعایت شده است.”

این فیلم علاوه بر شهرک سینمایی پیامبر اعظم(ص) در کرمان، عسلویه و پس از عدم موافقت هندی‌ها در آفریقا فیلمبرداری شده است.

محسن تنابنده، بازیگر فیلم «محمد رسول الله (ص)» درباره کارگردانی مجید مجیدی گفت:

    “به نظرم کارگردانی قبل از هر ویژگی فنی، متاثر از تدبیر است و آقای مجیدی جز کارگردانان مدبری هستند که من با آن ها کار کرده‌ام. ایشان گام اول را که انتخاب بازیگران است، معمولا خیلی خوب و به‌درستی انجام می‌دهد و در واقع تلاش می‌کند با انتخاب‌های درست، سر صحنه خیلی عذاب نکشد! این‌گونه نیست که بازیگری را به صرف داشتن گیشه انتخاب کند، معمولا انتخاب‌های او با توجه به فضای قصه و نوع کار است و به خاطر همین است که بیننده همیشه در آثار ایشان، وحدت و انسجام خوبی می‌بیند.”

مجید مجیدی درباره نمایش شخصیت پیامبر اسلام(ص) در فیلم، پذیرش بین المللی وحساسیت های پیرامون آن گفت:

“این مسأله را چند بار پاسخ گفتم، به خصوص برای شیوخ الازهر این موضوع را توضیح دادم. در این باره در بخش تحقیق تلاش‌های زیادی صورت گرفت و تحقیقات مفصلی حدود دو سال انجام دادیم. در این زمینه به سراغ نوشته‌ها و آثار برجسته ترین تارخ دانان شیعه و اهل سنت رفتیم و رایزنی‌های زیادی با علمای اهل سنت و شیعه داشتیم. اتفاقاً این فیلم با این نگاه و فلسفه ساخته شده است که وفاقی میان جهان اسلام به وجود بیاورد و به همین دلیل سراغ کودکی ایشان رفتیم و پاسخ دادیم که چرا باید اسلام و دین جدیدی بیاید. این رویکرد هم قرائت صحیحی برای جهان عرب به وجود می آورد و هم برای جهان اسلام وحدت آفرین خواهد بود.”

قرار بود «محمد رسول‌الله (ص)»، فیلم افتتاحیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر باشد اما به دلیل آماده نشدن این فیلم در زمان معین، فیلم «قول» جایگزینش شد.

مجید مجیدی درباره نمایش چهره پیامبر (ص) گفت:

“ما معتقدیم که چهره پیامبر(ص) نباید نمایش داده بشود. ما حتی چهره کودکی را که ایفاگر نقش پیامبر(ص) در این دوران است هم نمایش ندادیم. فیزیک پیامبر(ص) در این دوران از پشت سر به تصویر کشیده شده است و اصلاً به خود اجازه ندادیم با نمایش تصویر پیامبر(ص) احساسات مسلمانان جهان را جریحه‌دار کنیم.”

آی.آر. رحمان، آهنگساز برنده اسکار و گرمی سینمای هندوستان درباره موسیقی فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله (ص)» ساخته مجید مجیدی گفت:

” از مجید مجیدی خواستم که به آثار دیگران گوش دهد و بر همین اساس یک فهرست از اولویت‌های مورد نظرش را ساخت و اینگونه شد که سرانجام پس از ۶ ماه توانستم به آنچه که خواسته اوست پی ببرم. کار با مجید مجیدی، رویای من برای کار در سینمای ایران را محقق کرد. همیشه شیفته سینمای ایران بودم.”

کامبوزیا پرتو درباره انتخاب حمید امجد برای بازنویسی فیلم گفت:

“وقتی آقای میرکریمی به جلسات ما ملحق شدند، این پیشنهاد مطرح شد که اگر بخواهیم زبان گفتاری فیلم را طور دیگری ببینیم، چطور می‌شود؟ من گفتم بهتر است برای این شیوه دیالوگ‌نویسی به سراغ افراد دیگری بروید. آنها پرسیدند پیشنهاد من چه کسی است؟ و من گفتم این زبان در تخصص آقای بهرام بیضایی است و ایشان می‌توانند این زبان را پربارتر کنند. اما آقای بیضایی در ایران نبودند و آقای میرکریمی، آقای حمید امجد را پیشنهاد دادند و ایشان هم یک مرحله روی دیالوگ‌های فیلمنامه کار کردند که بخش‌هایی از این دیالوگ‌ها در فیلم موجود است.”

مجید مجیدی درباره فیلمسازی بخشی از زندگی پیامبر اسلام(ص) گفت:

“کار تحقیقات کاملا کارشناسی شده جلو رفته و بر همین اساس مقطعی از زندگی ایشان را در این فاز انتخاب کردیم که هیچ گونه اختلافی درباره آن میان مراجع و گروه‌های مختلف شیعیان و اهل سنت وجود نداشته باشد.”

جواد شریفی‌راد، مسوول جلوه‌های ویژه این فیلم بعد از دو سال همکاری با پروژه «محمد رسول‌الله (ص)» براثر اتفاق پیش آمده در پشت صحنه فیلم «معراجی ها» درگذشت.

محمد فوقانی درباره عکاسی از فیلم «محمد رسول الله (ص)» گفت:

“این فیلم سراپا عشق بود و من آموختم که در پس هر فریمم نگاهی شاعرانه باشد. خود من هم سال هاست که شعر می گویم و می نویسم و سعی کردم آن نگاه خود را در این تک فریم ها ترکیب کنم. من همیشه احساس می کردم که عکس هایم چیزی کم دارد و در فیلم پیامبر احساس کردم که باید این نگاه شاعرانه را وارد عکس هایم کنم. این عکس ها هم نگاهی شاعرانه و هم نگاهی معنوی دارد.”

مجید مجیدی درباره حذف نام عوامل فیلم «محمد رسول الله (ص)» از تبلیغات شهری گفت:

“تصمیم گرفتم نام هیچ یک از عوامل در پوسترهای تبلیغاتی دیده نشود این بود که تک تک فریم های عکس که کاری از نادر فوقانی است مانند تابلوهای نقاشی است. با نوشتن نام عوامل روی پوسترهای تبلیغاتی، زیبایی تصویر گرفته می شد از همین رو تصمیم گرفتم نام هیچ یک از عوامل بر تبلیغات نباشد تا چشم انداز زیباتری از عکس های این فیلم سینمایی به مردم نشان داده شود. ضمن اینکه علاقه ای نداشتم نام خودم هم بر این پوسترها و عکس ها باشد زیرا سوژه اثر مهم تر از نام کارگردان است. به دلیل نوع ظرفیت‌هایی که این فیلم دارد، بهتر است مثل بقیه فیلم‌ها تبلیغات نداشته باشد.”

محمد فوقانی، عکاس فیلم «محمد رسول الله (ص)» درارتباط با انتشار کتاب عکس های این فیلم گفت:

“عکس های فیلم حدود ۷۰۰۰ فریم شدند که در بخش های مختلف تست لباس، تست گریم، پشت صحنه و صحنه قرار دارد. در این کتاب ۸۰ عکس از فیلم قرار دارد که اکنون زیر چاپ است و با اکران فیلم منتشر خواهد شد.”

مونتاژ اولیه فیلم «محمد رسول الله (ص)» ۵ ساعت است که قرار است برای پخش سریالی ۸ قسمتی تدوین شود.

حدود ۲۴ دقیقه از نسخه سینمایی فیلم «محمد رسول الله (ص)» حذف و ۶ دقیقه به آن اضافه شده است. بخش های حذف شده این فیلم مربوط دیالوگ های رد و بدل شده بین یهودیان و صحنه های مربوط به شعب ابی‌طالب بوده است.

مجید مجیدی برای ساخت فیلم «محمد رسول الله (ص)» با آیت الله جوادی آملی دیدار کرده است.

مجید مجیدی درباره‌ی بودجه فیلم «محمد رسول‌الله» گفت:

“به نظرم با توجه به بودجه فیلم «محمد رسول‌الله» باید با فیلم هایی مثل فیلم اخیر ریدلی اسکات در مورد موسی(ع) یا فیلم نوح مقایسه شود.”

علیرضا شجاع نوری درباره بازی اش در نقش عبدالمطلب در فیلم «محمد رسول الله (ص)» گفت:

“یکی از شانس های من این بود که در این پروژه حضور یافتم. روزی ۴ ساعت گریم می شدم و بعد فیلمبرداری هم ۲ ساعت طول می کشید تا گریم پاک شود ولی حتی یک لحظه بدون عشق سر صحنه نیامدم.”

کرکا کلوکویچ، طراح هنری سینمایی «محمد رسول‌الله (ص)» درباره حضورش در فیلم و ساخت شهرک سینمایی متفاوت با نمونه‌های اروپایی‌اش گقت:

“خواندن فیلم‌نامه‌ی محمد رسول‌الله (ص) و مواجهه با فرهنگی که مشابهتی با فرهنگ اروپایی و غربی نداشت، برای طراحی صحنه و فضای آن من را با چالش بزرگی روبه‌رو کرد. در اروپا، سازه‌ی اصلی دکور از چوب ساخته می‌شود و اسکلت فلزی صرفا به عنوان تیرهای نگه‌دارنده یا داربست به کار می‌رود. در اکثر بناها نیز یک یا دو وجه ساختمان به صورت استودیویی ساخته می‌شود، نه سه یا چهار وجه آن. اما این‌جا چون تعداد زیادی کوچه و محل گذر وجود داشت، نیاز به ساخت چهار وجه ساختمان‌ها داشتیم.”

با اکران «محمد رسول الله (ص)»، قیمت بلیت این فیلم در سینماهای مدرن و پردیس‌های سینمایی که به سیستم D سینما مجهز هستند ۱۰ هزار تومان، در سینماهای ممتاز ۸ هزار تومان و در سینماهای درجه یک ۷ هزار تومان تعیین شده است.

فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه در سالن اصلی سینما فرهنگ برای جمعی از مسئولان و سینماگران به نمایش درآمده است.

مجید مجیدی درباره نگرانی های پیش آمده درباره فیلم «محمد رسول الله (ص)» گفت:

“هر زمانی که به ساحت ایشان بی حرمتی می‎شود تنها عکس العمل نشان ندهیم چرا که کافی نیست. نباید در برابر هجمه دشمنان علیه پیامبر اسلام(ص) ما به واکنش مسلمانان و نهایتاً پرچم آتش زدن های مرسوم در دنیا که در جای خود قابل تقدیر است، بسنده کنیم. چرا که کافی نیست و دشمن به دنبال این است که از احساسات مسلمانان به نفع خود بهره ببرد و ریختن احساسات در برابر آنان به خیابان ها کافی نیست. امروز باید با زبان هنر و به خصوص هنر سینما پاسخ آن ها را دهیم.”