آفساید

آفساید

کارگردان: جعفر پناهی

تهیه‌کننده: داوود سماواتی

نویسنده: جعفر پناهی/شادمهر راستین

فیلم آفساید پنجمین فیلم به کارگردانی جعفر پناهی است. این فیلم در ایران نمایش عمومی داده نشد و همین موضوع سبب شد که آفساید نتواند نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال ۲۰۰۷ شود.

بازیگران

سیما مبارک‌شاهی، صفر سمندر، شایسته ایرانی، محمد خیرآبادی، آیدا صادقی، مسعود خیمه‌کبود، گلناز فرمانی، محمدرضا قره‌باغی، مهناز ذبیحی، هادی سعیدی، نازنین صدیق‌زاده، مسعود غیاث‌وند، ملیکا شفاهی، علی برادری، علی روشن، محسن تابنده، رضا خیری، کریم خدابنده‌لو. به همراه هشتاد هزار تماشاگر بازی ایران و بحرین. (همه دختران بازیگر در این فیلم فارغ التحصیلان تاتر هستند.)

خلاصه

داستان روایتگر شرح حال دخترانی است که حاضرند هر کاری انجام دهند تا بازی ایران-بحرین را برای ورود ایران به جام جهانی ببینند تا جای کسانی را که در بازی ایران-ژاپن جان خود را از دست داده اند خالی نباشد آنهاهرکدام با لباسی مبدل سعی می‌کنند وارد ورزشگاه بشوند اما تعدادی از آنها به دلیل ممنوعیت ورود زن‌ها به استادیوم دستگیر می‌شوند. سرانجام به دست سربازانی که آنها را گرفته اند به کمیته منتقل می‌شوند اما در راه به علت برد ایران در بازی با بحرین خیابان‌ها شلوغ می‌شود و دخترها به این ترتیب فرار می‌کنند.
جوایز

این فیلم در فهرست ۱۰ فیلم برتر تعدادی منتقد نیز حضور داشت:

اول – اد گنزالس، اسلنت مگزین

دوم – نوئل موری، د ای.وی کلاب

ششم – جی. هوبرمن، د ویلیج ویس

نهم – پیتر راینر، کریستین ساینس مانیتور

نهم – تاشا رابینسون، د ای.وی کلاب

جایزه خرس نقره‌ای جشنوارهٔ فیلم برلین در سال ۲۰۰۶

انتخاب هیئت داوران جشنوارهٔ فیلم تورنتو و نیویورک